İnstagramda Satış Yapmak Yasal mı?

Merhaba, instagram’da mağaza ve butik açıp satış yapan birçok firma ve kişi var. Bu mağazalar diğer instagram kullanıcılarının da acaba bende bir şeyler satışı yapacak bir hesap, butik yada mağaza açsam nasıl olur düye düşünmesine neden olmakta. Fakat çoğu kişinin herhangi bir firması olmadığı için, instagramda satış yapmak yasal mı gibi bir soru kafalarında oluşmakta.

Bu manada eğer bir firmanız varsa bu illa şirket olmak zorunda değil, maliyeye kayıtlı şahıs firması da olabilir aldığınız ödemeler karşılığında fatura kesmek kaydıyla instagram’da satış yapmak tamamen yasal bu konuda pek fazla bilginiz yoksa bir mali müşavirden bilgi alabilirisiniz.

Şu konu unutulmamalıdır bir ticaret yapılıyorsa ürün alınıp satılıyorsa ürün alırken de, satarken de muhakkak fatura kesilmek zorunda eğer fatura kesilmiyorsa bu suçtur, satışı yapan kişi maliye tarafından tespit edildiğinde para cezasıyla cezalandırılır.

İnstagramda  satış yapan çoğu kişinin firması yok ve fatura kesmeden ön ödeme alarak yani hesabına parayı havale yaparak instagramda satış yapmakta bunu bilerek yada bilmeyerek yapmak yapılan satışa fatura kesmemek, ileride olası bir banka hesapları incelemesinde yaptığınız satışlar oranında yükselen para cezasıyla karşılaşabilirsiniz.

Bunun dışında Devletin vergiden muaf tuttuğu kişilerde yok değil mesela herhangi bir işte çalışmayan ev hanımları evde ürettiği el iş ve yiyecek gibi işçi çalıştırmadan ürettiği ürünleri ürün fatura kesme gereği olmadan satabilirler. Bu konuyla ilgili şu maddeyi araştırmanızı tavsiye ederiz.

GELİR VERGİSİ KANUNU VERGİDEN MUAF ESNAF:

Madde 9 – (Değişik: birinci cümle: 22/7/1998 – 4369/26 md.)  6. Madde

www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/08/vergimuaf.pdf

Bir önceki yazımız olan instagramda Mağaza Açmak ile ilgili makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir