Parkinson Belirtileri

Merkezi sinir sistemi hastalıklarından bitanesi olan Parkinson, 2013 ten bu yana elli üç milyon kişiyi etkiledi ve etkilenen bu kişilerden 100 bin civarı ölümle sonuçlandı. Parkinson rahatsızlığının erken erken evrede teşhis edilmesi için bu belirtiler önemli!

Sarsıntı ve Titreme;
Tek yada iki elde baş gösteren titreme ilerledikçe diğer uzuvlara da yayılmaya başlamaktadır. Titreme genel olarak hiç bir şey yapmazken yani hareketsizken oluşur, bir şey alırken yada bir şey kaldırırken durmaktadır. İlerleyen zamanda titreme çoğalıp kişinin günlük yaptığı basit işlerin bile aksamasına neden olur (örn. yazı yazmak gibi)

Hareketlerde Yavaşlama
Genellikle vücudun istemsiz olarak normal dışı yavaş hareket etmesine Bradikinezi adı verilmektedir. Yavaş hareket daha çok bir şey almak isterken veya bir aksiyona başlarken daha çok gözlemlenebilir.

Kaslarda Tutulma
Daha çok vücutta belli bölgelerde oluşan ve hareket etmeyi zorlaştırmaktadır.

Denge Sorunu
Parkinson hastalığı olan kişiler ayakta durdukları anlarda dengesini sağlamakta zorluk yaşaya bilmektedirler, bazen sendeleyip ve düşme durumu da yaşanabilmektedir.

Yüz İfadesi ve Mimik Kaybı
Yüz kaslarında yavaşlama ve kontrol kaybından dolayı, yüz ifadelerinde kayıplar olabilmekte. Tebessüm, gülme, göz kırpma gibi.

parkinson-hastaligi

Ayağını sürüyerek yürüme
Kas fonksiyonlarının kontrolü azaldıkça yürüme esnasında ayağı sürüme, tökezleme gibi yürüyüş ortaya çıkabilmekte.

Konuşma Bozukluğu
Yüz kaslarının kontrolünün azalması ağız ve ağız içini de etkilediği için konuşma esnasında bazı kelimelerin telaffuzu zorlaşmakta ve iletişim zorlukları başlaya bilmekte.

Mental Sorunlar
Merkezi sinir sistemini etkileyen Parkinson hastalığı depresyon, psikolojik bozukluk, kaygı gibi mental problemlerin ortaya çıkması da karşılaşılabilir.

Bu yazımız bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir